Młoda Polska Filharmonia – młodzieżowa orkiestra działająca pod opieką Fundacji Zwierciadło –  rusza w letnią trasę koncertową, która odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2016r. Muzycy zagrają w Warszawie, Kazimierzu Dolnym oraz Poznaniu.

Orkiestra pod batutą Adama Klocka wraz z energetycznym kwintetem VOŁOSI, zaprezentuje nowe aranżacje autorskich kompozycji zespołu.   Wstęp na koncerty jest wolny.

Młoda Polska Filharmonia   to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań.  Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilevitsch.

VOŁOSI koncertują od lat na całym świecie, wszędzie spotykając się z ogromnym entuzjazmem. Pojawiają się na wielkich rockowych festiwalach, w wyrafinowanych salach koncertowych, na małych kameralnych scenach a nawet na dworach królewskich. Zdobyli wiele prestiżowych nagród. Są spotkaniem współczesnego smyczkowego wykonawstwa z muzyką zanurzoną w czystej karpackiej tradycji. To co powstało z tego zderzenia zaskakuje do dziś. Pierwotna moc muzyki korzeni, rockowa energia, jazzowe szaleństwo, klasyczna jakość, tradycyjne maniery, współczesne techniki wykonawcze – to wszystko jest w ich muzyce.   Mary Ann Kennedy z BBC pisze: „VOŁOSI są rewelacją – ich zniewalająca energia przekracza muzyczne i geograficzne granice tworząc absolutnie nieodpartą mieszankę. Spróbujcie ich nie pokochać!”

Harmonogram letniej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii:

4 sierpnia 2016r. (czwartek) o godz. 19:00 – koncert w Warszawie, w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich

5 sierpnia 2016r. (piątek) o godz. 20.30      – koncert na Rynku Głównym w Kazimierzu Dolnym w ramach   Jubileuszowego 10. Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”

6 sierpnia 2016r. (sobota) o godz. 19.00      – koncert w Poznaniu, w Parku Starego Browaru

Wszystkie koncerty Młoda Polska Filharmonia zagra pod batutą Adama Klocka – dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Adam Klocek jest również  pomysłodawcą i współtwórcą płyty „Night in Calisia”, która zdobyła Grammy 2014 w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”.

Młoda Polska Filharmonia od początku swojej działalności jest wspierana przez przedstawicieli środowiska muzycznego zarówno związanego  z muzyką klasyczną, jak i nowymi brzmieniami. Jako pierwszy projekt poparł światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner, komponując utwór specjalnie na potrzeby trasy koncertowej MPF 2011. Projekt wspierają także Kayah, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Grzegorz Turnau, Marita Albán Juárez, Robert Kubiszyn, Aga Zaryan, Magda Navarette.

Informacje o koncertach: www.mpf.zwierciadlo.pl

 

 

Wstecz